Andreasbladet

Aktuellt från Andreasförsamlingen i Jönköping.

Gubbröra – en salig blandning

Publicerad: Torsdag 7 Januari

Gubbröra

– Män behöver mötas, därför träffas vi här, säger Thor-Björn Bastås när vi tittar in i kyrksalen. Där vid uppdukade bord sitter män i olika åldrar, gubbar och grabbar om vartannat – en ”gubbröra”.

Det är ett åttiotal män som träffas i Fjällstugan en onsdagskväll i oktober. Ungefär hälften av dem tillhör Andreasförsamlingen och de har tagit chansen att bjuda in en kompis, granne eller arbetskamrat som inte brukar gå till Fjällstugan. Det är Thor-Björns tanke att ”dessa fantastiska män” med olika bakgrund ska mötas i ett festligt sammanhang med underhållning och få chansen till givande samtal runt borden.

– Män har inte lika många forum att mötas på som kvinnor, menar han. Det här är männens svar på kvinnofrukostar!

De församlade är män mellan 25 och 90 år gamla. Thor-Björn Bastås leder mötet och under kvällen håller han bland annat ett föredrag om de fyra temperamenten. Kvällens tema går ut på att lära känna sig själv genom att lära känna andra. Men det bjuds också på underhållning med sång och musik. Maten är landgång och till det gubbröra, förstås! Och senare under kvällen hålls aftonbön.

– Höjdpunkten blir när alla män stämmer upp i ”Blott en dag”- a cappella, utropar Thor-Björn!

Det personliga initiativet har betydelse.

– Att det är de enskilda männen som bjuder sin kompis under kvällen är en viktig poäng, menar Thor-Björn. Kvällen kostar 120 kronor. Men vad samlingen kommer att leda till svarar han mer kryptiskt på:

– Vi får se vad som händer, säger han.

– Är det en engångsföreteelse?

– Det får vi se, avslutar Thor-Björn Bastås, men det får inte bli för ofta!

Gabriel Djärf

Tillbaka

Lägg till en kommentar

* = Obligatoriska fält

Senaste artiklarna

Fjällstugan, mötesplatsen på Bymarken

Publicerad: Fredag 3 September

Gula blad på ett träd

För sju år sedan flyttade Andreasförsamlingen sin verksamhet från Andreaskyrkan på Swedenborgsgatan upp till Fjällstugan på Valhallavägen. Inte kunde vi då i vår vildaste fantasi ana vad Fjällstugan skulle bli som mötesplats och träffpunkt på Bymarken.

Läs mer...

Tystnad, tvagning...

Publicerad: Söndag 15 Augusti

Samtal framför brasan

Det råder ett ständigt brus omkring oss som kräver vår uppmärksamhet. Det är radio- och Tv-skval, reklambudskap, ökande trafik både på vägar och på Internet. lägger man till ansvar, stress och måsten i yrkesliv såväl som i familjeliv är det lätt att tappa bort de egna, inre behoven. Att då åka på retreat och leva i lugn och tystnad är ett sätt att rensa sinnena och rena själen.

Läs mer...

En tro som hörs

Publicerad: Tisdag 20 Juli

- Min gudsbild är formad av rytmen. Jag tror att i begynnelsen var rytmen, hjärtpulsen. Det var ur den som gud skapade och det är här som rytmen känns tydligast. Gud genomsyrar allt. Så säger musikern och metodistpastorn Tomas boström i en intervju i Kyrkans Tidning i april i år. Han har översatt många av leonard Cohens låtar, exempelvis ”Hallelujah” till svenska och turnerar nu med bland annat dem.

Läs mer...

Arkiv

Söndag 15 Augusti
Tisdag 20 Juli
Onsdag 30 Juni
Torsdag 17 Juni
Torsdag 27 Maj
Måndag 22 Mars
Måndag 15 Mars
Lördag 27 Februari
Torsdag 10 December
Söndag 1 November